A RouterOS 7.13-as verziójától kezdődően jelentősen megváltozik a Wireless csomag kezelésének módja.
Egy kis történelem.
A 7-es RouterOS előtt a rendszerben nagyon sok funkció külön csomagban volt implementálva (System menü, Packages pont). Külön csomagja volt a DHCP-nek, dinamikus routing protokolloknak, PPP protokolloknak, stb. A 7-es verzióban a legtöbbször használt és minden eszközre előtelepített csomagokat összevonták egy routeros nevű bundle csomagba. Nyilván belekerült ebbe a korábbi wireless csomag is, ami a wlan interfészek konfigurációját teszi lehetővé. Közben megjelent kiegészítő csomagként a wifiwave2 csomag is, ami először csak az RB4011-es router wifijét ruházta fel plusz képességekkel, majd pedig az ax-es (Wifi 6-os) eszközök kötelező csomagjává vált.
A változás!
7.13-nál a wireless csomagot kiszedték a bundle-ből, azaz újra külön csomag lett. A wifiwave2 csomagot ezen a néven megszűntették és két másik csomagot csináltak belőle.
Amire első körben mindenképpen figyelj: frissítés sajátosságai.
Ha kézzel frissítesz 7.13-ra (vagy frissebbre), azaz a frissítés a mikrotik.com-ról történő letöltésével, majd a routerre felmásolással és újraindítással, akkor azt fogod tapasztalni, hogy a frissítés után nincsenek meg a wireless interfészeid.
Ilyenkor külön le kell tölteni a friss Extra Packages fájlt, és abból külön feltelepíteni a wireless, a wifi-qcom, vagy a wifi-qcom-ac csomagot – hogy melyiket, arról hamarosan.
Ha a check for updates lehetőséget használod frissítésre (System->Packages), akkor ha 7.12 előtti verzió fut a routeren, a v7.12 -t fogja csak felajánlani első körben:
Ezzel a módszerrel tehát először 7.12-re kell frissítened és csak utána fogja felajánlani a rendszer ugyanitt 7.13-at, vagy frissebbet.
Melyik wireless csomagot használd?
– Ha ax-es eszközöd van, akkor mindenképpen használnod kell a wifi-qcom csomagot, mert csak így fognak működni az eszköz „wifi” interfészei.
– Ha ac-s mipsbe architekúrájú eszközöd van, vagy Cube 60Pro ac-d, akkor mindenképpen a wireless csomagot kell használnod. Ezeken az eszközökön továbbra is a megszokott „wlan” interfészekkel tudod a wireless-t beállítani.
– A többi ac-s eszköznél dönthetsz wireless csomag, vagy a wifi-qcom-ac csomag közül. A wireless-ben jelentős változás jelenleg nincs és itt maradnak a megszokott „wlan” interfészek. A wifi-qcom-ac viszont lehetővé teszi olyan protokollok futtatását ac-s eszközön, ami eddig csak ax-es eszközökön volt elérhető (WPA3 és OWE, 802.11w szabványos management frame protection, 802.11r/k/v, azaz gyors roaming támogatás, stb). Ebben az esetben az ax-es eszközökön megszokott „wifi” interfészeken tudod beállítani a wireless-t. wAP ac-nál figyelni kell arra, hogy ezen a néven két eszköz létezik, ezek közül a régebbi (RBwAPG-5HacT2HnD) mipsbe architektúrájú, ehhez a wireless csomag kell, az újabbnál (RBwAPG-5HacD2HnD) választhatod a wifi-qcom-ac-t is. Az RB4011-es wifi verziója pedig nem fogja látni a 2,4 GHz-es interfészt, ha a wifi-qcom-ac-t telepíted
– Régebbi eszközök: wireless csomag kell.
– Ha bármilyen módszerrel történt frissítés után lecserélnéd a wireless csomagot wifi-qcom-ac-re, akkor három fontos dolog:
1.: nekem egyelőre nem sikerült egy lépésben lecserélni. A MikroTik vonatkozó Youtube videójában az látszik, hogy egy hAP ac2-re fel van telepítve a wireless csomag és felhúzzák rá a wifi-qcom-ac-t is. Elvileg az újraindulás során lecseréli a folyamat wireless csomagot az újra, de nekem helyhiány hibával és érintetlen wireless csomaggal jött vissza a router az újraindítás után. Megoldás: wireless csomag eltávolítás és utána a wifi-qcom-ac telepítése.
2.: csere után a wireless-t újra be kell állítani, csomag váltás esetén nem konvertálódik át a konfiguráció „wlan” interfészekről „wifi” interfészekre.
3. Elveszett funkciók: a wifi-qcom-ac csomag használata esetén az alábbi funkciók nem elérhetőek (2023. decemberi állapot szerint):
– Nstreme és Nv2
– VLAN konfiguráció a wifi interfészen
– station-bridge kompatibilitás
Változás a konfig felületen.
Ha minden jól ment és (újra) vannak wireless interfészeid, akkor lesz néhány változás a konfig felületen. Akármilyen wireless jellegű csomag is van telepítve (vagy ha éppen nincs semmilyen), fogsz találni egy Wifi menü pontot. Itt találsz mindent, amire „wifi” interfészek esetén szükséged lehet:, a registration table-t, access list-et, CAPsMAN menedzser lehetőségeket, stb. CLI esetén is változik a parancsok elérési útja, de megtartották az eddigi wifiwave2 pontot aliasként, így nem kell azonnal szkripteket átírni, ha valaki érintett lenne.
Ha wireless csomag van telepítve, akkor pedig megjelenik újra a Wireless gomb, ami most már almenüt nyit: itt éred a „wlan” interfészek esetén szükséges jól megszokott egyebeket: registration table, access list, connect list, security profile, stb. Illetve az almenübe rakták a CAPsMAN gombot. CLI-n ez az egész nem jelent változást, GUI esetén át kell szokni.
CAPsMAN.
Az ax-es termékek megjelenése ketté bontotta a CAPsMAN „világot”, ugyanis ezek nem voltak beilleszthetők a korábbi CAPsMAN rendszerekbe: olyan manager, amin csak routeros csomag volt, csak ax előtti AP-kat vezérlehetett, ax-es manager pedig csak ax-es AP-kat vezérelhetett.
7.13-tól: ha a manageren nincs fent a wireless csomag, akkor csak olyan AP-kat vezérelhet, amin „wifi” interfész van, azaz wifiwave2, wifi-qcom, vagy wifi-qcom-ac csomag van rajtuk. A manager-en ehhez nem kell semelyik wifi* csomag sem. Ha fel van a managerre telepítve a wireless csomag, akkor pedig olyan AP-kat is tud menedzselni, amin „wlan” interfész van. IS! tehát egy ilyen menedzser már minden AP-t tud menedzselni, igaz ezt két külön manager instance-szal: a Wifi menü menedzserével a „wifi” interfésszel rendelkező AP-kat vezérelheted, a Wireless menü CAPsMAN pontjában pedig a „wlan” interfésszel futó AP-k vezérelhetőek.
A fentiekkel és a témában még sokmindennel részletesen foglalkozok a MikroTik Online Klub két videójában, amikben bemutatom ezek konfigurálását, működését. A videók a Videótár „Extra tartalmak” blokkjában „Wifi 5 (802.11ac) turbó I. és II.” néven találhatóak. A két videó hossza összesen 1 perc híján 2 óra.