Vissza az ingyenes tartalmakra
Sok esetben szükség lehet arra, hogy egy konfigot az élesítés előtt kipróbálj. Ilyenkor az egyik lehetőség, hogy összeraksz egy teszthálózatot és azon kísérletezel. De ha nincs olyan funkcióra szükséged, ami hardverhez kötődik (wifi, switch chip funkciók, stb) akkor nagyobb számban futtathatsz a PC-den virtuális routereket is. Erre a célra a GNS3 szoftvert fogom bemutatni, ami szinte bármilyen, többrouteres hálózatot tudsz emulálni.
Kezdjük a letöltésekkel:
- szükséged lesz a GNS3 szoftverre. Letöltheted közvetlenül a fejlesztőtől is egy ingyenes regisztráció után, vagy az itt megadott linkről. Javaslom, hogy inkább ezt használd, mert ezzel teszteltem, működnie kell: https://mindenamimikrotik.hu/gns3/gns3.exe
- Kell egy virtualizációs környezet, mert a GNS3 önmagában csak rossz hatásfokkal, lassan lesz képes futtatni a virtuális routereket. Az ajánlott környezet a VMWare, ha van Fusion, vagy Workstation, akkor az tökéletes lesz, ha nincs, akkor pedig a VMWare Player-re lesz szükséged. Töltsd le innen: https://mindenamimikrotik.hu/gns3/player.exe
- Kell egy GNS3 virtuális gép a VMWare-hez, ezt innen töltheted le: https://github.com/GNS3/gns3-gui/releases/download/v2.2.18/GNS3.VM.VMware.Workstation.2.2.18.zip
- És végül egy úgynevezett appliance fájl: https://mindenamimikrotik.hu/gns3/mikrotik-chr.gns3a
A telepítés lépései:
1. GNS3 install: A telepítéskor eldönthetjük, hogy melyik kiegészítőket telepítjük (Tools). Én ehhez nem szoktam hozzányúlni, de ha Te meg akarod ritkítani a telepített kiegészítőket, akkor a Qemu és a Solar-PuTTY mindenképpen maradjon! A Solar-PuTTY miatt egy email címet is meg kell adnod, de nem kell megerősíteni, tehát nem fogsz confirm-emailt kapni. A telepítés végén a programot ne indítsd el!
2. VMWare Player install
3. GNS3 virtuális gép install: egy zip file töltődik le, ennek a tartalmát ki kell csomagolni, majd a Player File menüjének Open pontjával meg kell nyitni. Ezzel a virtuális gép beimportálódik a Player-be és használatra kész lesz, amikor a GNS3-at indítjuk. A virtuális gépet nem kell még elindítani.
A GNS3 ezután indítható. Elméletileg egy varázslóval indul, de esetleg nem és a projekt létrehozási ablakot nyitja meg, akkor Help menüben indítsd el a Setup Wizard-ot. Itt a „Run appliances in a virtual machine” lehetőség kell először. A második ablak beállításain ne változtass. A GNS3 VM ablakon VMware-t válaszd. Nekem egy mag és a default RAM mennyiség elég szokott lenni. A setup végén elindul a gépen automatikusan a Player és benne a virtuális gép, majd 1 percen belül a Servers Summary ablakon a GNS3 VM előtti kör zöldre vált.
Ezzel készen vagyunk arra, hogy virtuális hálózatot hozzunk létre MikroTik RouterOS-ekkel. Innentől videón mutatom meg a további lépéseket!