Ha az első MikroTik Certified vizsgádra készülsz, akkor biztos vannak kérdéseid a folyamattal kapcsolatban. Igyekszem mindenre válaszolni:

❓ Milyen vizsga tartozik a MikroTik Certified tanfolyamokhoz?

✅ MikroTik Certified vizsga 😊 Ez azt jelenti, hogy a vizsgára a trénernek viszonylag kevés ráhatása van, a MikroTik rendszerében vizsgáznak a résztvevők, a MikroTik-től kapják a kérdéseket, a tréner csak kiadja a vizsgalehetőséget. Uniformizált a rendszer, a világon mindenhol ugyanígy vizsgáznak a résztvevők.

❓ Van különbség az alapozó (MTCNA) és az Engineer vizsgák között?

✅ Nincs, csak a kérdések tartalma különbözik.

❓ Mikor van a vizsga?

✅ Tantermi oktatás esetén a tanfolyam utolsó napján. Távoktatás esetén külön kijelölt időpontban, de mindkét esetben személyesen. Távoli vizsgázására nincs lehetőség, csak Certificate megújítás esetén.

❓ Mik a főbb technikai paraméterek?

✅ A vizsga egy online teszt, aminek a kitöltésére 1 óra áll rendelkezésre. A csoportok kvázi egy időben kezdik a tesztet. A teszt 25 kérdésből áll, minden kérdésnek egyedi pontszáma van és az össz pontszám 60%-át kell elérni. Aki esetleg 50 és 59% közti eredményt ér el, az újra próbálkozhat – nem távolról, nem a következő héten: az eredeti teszthez képest egy órán belül. Ez a 60% egyébként általánosságban nem nehéz szint: az alapozó (MTCNA) tanfolyamok vizsgáin a csoportok átlagos teljesítménye 80% körüli szokott lenni! Végleges bukás esetén 30 napig nem lehet újra próbálkozni.

❓ Használható valamilyen segédeszköz?

✅ A vizsga alapvetően „open book”, ami azt jelenti, hogy bármilyen olyan segédeszköz használható, amit az éleben is igénybe tudnál venni, kivéve más ember segítsége. Használhatod a képzés során kapott slide-okat, a MikroTik-es dokumentációkat, de még a képzés során használt routerbe is be tudsz lépni és le tudsz ellenőrizni mondjuk egy parancs szintaktikát, vagy hogy van e egyáltalán olyan menüpont, amiről egy válasz szól.

❓ Hogy alakul a kérdések pontozása?

✅ Mint írtam, minden kérdésnek van egy bizonyos maximális pontszáma, de részpontok is szerezhetők. Több válaszlehetőséges kérdéseknél lehet olyan válasz is, ami nagyon nem jó, azért mínusz pont is járhat, de egy kérdésre a legkisebb elérhető pontszám a nulla. Ezért mindig el szoktam mondani a résztvevőknek, hogy válaszoljanak minden kérdésre, akkor is, ha valamelyikre nem tudják a választ, hiszen negatív pontszám egy kérdésre sem kapható.

❓ Milyen nyelven kell vizsgázni?

✅ A teszt alapvetően angol nyelvű, de tanfolyamtól függően a kérdések bizonyos része le van fordítva magyarra. Ez a az alapozó, MTCNA teszt esetén kb 30-40%, a többi kérdés angolul jelenik meg. Egy MTCNA teszt véleményem szerint minimális angol tudással és Google fordítóval megoldható! Más vizsgáknál arányaiban több lehet a nem lefordított kérdés és ott már előfordulhatnak nehezebb nyelvezetű kérdések is, de alapfokú nyelvi vizsgához szükséges szövegértéssel és fordítóval ezek is megoldhatók.

❓ Milyen Certificate-et kapok sikeres vizsga esetén?

✅ A Certifiacate-eket a MikroTik állítja ki és sikeres vizsga után rögtön elérhető online.

❓ Lejár a Certificate? Mit kell tennem, ha igen?

✅ Minden MikroTik Certificate lejár a kiállítása után 3 évvel. Ha szeretnéd, meg lehet utána újítani, de minden vizsgát tanfolyamnak kell megelőznie – igaz ez megújítás esetén lehet rövidített, megújító tanfolyam is. Ami fontos: lejárt MTCNA Certificate-tel is lehet jönni Engineer tanfolyamra, de egyik Engineer Certificate megújítása sem újítja meg az MTCNA Certificate-et.